Дослідники з Аргонської національної лабораторії Міністерства енергетики США спільно з Національною лабораторією Оук-Ридж запустили найбільшу у світі астрофізичну симуляцію Всесвіту.
Моделювання виконувалося на суперкомп’ютері Frontier, який працює в 300 разів швидше за попередні. Воно відтворило еволюцію масивних галактичних скупчень за мільярди років, даючи змогу вивчати нагрівання газу до 100 мільйонів Кельвінів (99,999,726.85°C) і рух зірок. Ці симуляції співвідносяться з даними найбільших обсерваторій, таких як обсерваторія ім. Віри Рубін у Чилі. Віри Рубін у Чилі. Результати були опубліковані Національною лабораторією Оук-Ридж.
«Щоб зрозуміти Всесвіт, потрібно моделювати гравітацію і фізику, включно із зірками, чорними дірами й галактиками», – пояснив керівник проєкту Салман Хабіб.
Ці симуляції називають космологічною гідродинамікою, оскільки вони вивчають розширення Всесвіту разом із процесами, що відбуваються в галактиках.
«Для зіставлення зі спостереженнями потрібно враховувати не тільки розмір області, а й повну фізику процесів, таких як нагрівання газу та утворення зірок», – зазначив Бронсон Мессер, співавтор дослідження.
У цьому відео показано формування найбільшого об’єкта в симуляції Frontier-E. На лівій панелі показано підоб’єм моделювання 64x64x76 Мпк/год (приблизно 1e-5 повного об’єму моделювання) навколо великого об’єкта, а права панель дає змогу розглянути його ближче. На кожній панелі комп’ютер показує поле густини газу, забарвлене залежно від його температури. На правій панелі білі кружки показують зоряні частинки, а відкриті чорні кружки – частинки активного галактичного ядра