Науковці наблизилися до виведення гіпоалергенних котів

Редагування генів може позбавити кішок від білка-алергена.

Американські вчені з біотехнологічної компанії InBio, Техаського університету A&M і Мічиганського університету наблизилися до створення гіпоалергенних кішок за допомогою генетичного редагування. Дослідження опубліковано в науковому журналі PNAS Nexus.

Команда вивчила гени CH1 і CH2, які кодують алерген Fel d 1.

Кішки виробляють Fel d 1 у своїх сальних, слинних, періанальних і слізних залозах. Функція Fel d 1 невідома, але порівняння послідовностей Fel d 1 і гомологів від 276 домашніх або екзотичних кішок – включно з пумами, гепардами, левами, тиграми та ягуарами, серед інших – припускає, що CH1 і CH2 перебували під активним добором і, таким чином, потенційно дають деяку перевагу в пристосованості.

Білок Fel d 1 може брати участь у регуляції імунітету, захисті шкіри або хімічній комунікації між кішками. Однак кішки, генетично модифіковані з відсутністю CH2, здаються здоровими, а низькі рівні консервативних послідовностей між видами припускають, що алерген або не є суттєвим, або функція Fel d 1 розрізняється в різних видів кішок.

У двох із проаналізованих кішок – пуми та чорноногої кішки, невеликої дикої кішки з Південної Африки – були мутації, які, ймовірно, запобігали експресії Fel d 1, що ще раз вказує на те, що алерген може не бути суттєвим для кішок.

За словами авторів, використання технології CRISPR для видалення CH1 і CH2 може створити гіпоалергенних кішок.

Більше публікацій за темою