Учені розкрили походження загадкових спалахів у космосі

У березні 2021 року астрономи спостерігали високоенергетичний сплеск світла з далекої галактики. Присвоївши явищу назву AT 2021hdr, його порахували надновою. Однак ще на перших етапах учені помітили деякі особливості – нещодавнє дослідження пролило світло на космічну загадку.

У 2022 році на тому ж місці зафіксували ще один спалах, і з часом фахівці Zwicky Transient Facility (ZTF) виявили закономірність: спалахи відбуваються кожні 60-90 днів. Це не властиво для наднової, але походження світла залишалося незрозумілим донедавна.

Одна з ідей полягала в тому, що AT 2021hdr – це подія приливного руйнування (TDE). Таке відбувається внаслідок того, що зірка надто близько підходить до чорної діри й розривається на частини.

Це може призвести до періодичних сплесків, коли зоряний залишок обертається навколо чорної діри, але TDE не мають такої регулярності, як в AT 2021hdr. Тому команда розглянула іншу модель, у якій масивна міжзоряна хмара потрапляє у сферу дії пари бінарних чорних дір.

Комп’ютерне моделювання показало, що двійкова чорна діра не просто розриває хмару, а перемішує її в міру поглинання. Це призвело б до періодичних сплесків світла під час руху чорних дір по орбіті.

Команда спостерігала за AT 2021hdr за допомогою обсерваторії Ніла Герелса Swift і виявила періодичні коливання ультрафіолетового та рентгенівського світла. Ці спостереження збігалися з моделюванням бінарної чорної діри.

NASA simulation: black hole binary pair churn up gas at the centre of a galaxy

Згідно з отриманими даними, загальна маса чорних дір становить близько 40 млн мас Сонця, і вони обертаються одна навколо одної кожні 130 днів. Якщо рух за такими траєкторіями продовжиться, чорні діри зіллються приблизно через 70 тис. років.

Якби не хмара, що проходить, дослідники ніколи б їх не помітили. Команда планує продовжити спостереження за системою для доопрацювання своєї моделі. Вони також мають намір вивчити, як чорні діри взаємодіють зі своєю рідною галактикою.

Раніше стало відомо, що принесло світло в темну і безформну порожнечу раннього Всесвіту. Потужні телескопи дозволили вченим зрозуміти, що стало джерелом променів, які розсіяли гарячий туман іонізованої плазми. Відповідь на це питання не могли знайти десятки років.

Більше публікацій за темою