За допомогою інтерферометра Дуже великого телескопа в Чилі (Very Large Telescope) астрономи отримали детальне зображення червоної зірки-надгіганта WOH G64, розташованої у Великій Магеллановій Хмарі на відстані 160 000 світлових років від Землі. Відкриття опублікували в журналі Astronomy & Astrophysics.
WOH G64, прозвана «зіркою-бегемотом», перевищує Сонце у 2000 разів. Нове зображення зірки було зроблено настільки чітко, що дало змогу виявити кокон газу і пилу, що оточує її. Ці викиди свідчать, що зірка перебуває на прикінцевих стадіях свого життя і готується до вибуху наднової.
«Ми вперше отримали збільшене зображення присмертної зірки в галактиці за межами Чумацького Шляху», – заявив Кейічі Онака, керівник дослідження.
Досі астрономи фіксували деталізовані зображення тільки зірок усередині нашої галактики. Однак вивчення WOH G64 з використанням інструменту VLT, який об’єднує світло чотирьох телескопів, дало змогу домогтися дуже високої деталізації. Дослідники також виявили, що за останні 10 років зірка значно потьмяніла.
«Ці зміни дають нам унікальну можливість спостерігати еволюцію зірки в реальному часі», – зазначив Герд Вайгельт, учасник команди з Інституту Макса Планка.
Червоні надгіганти, такі як WOH G64, скидають зовнішні шари газу і пилу на останніх етапах свого життя. Ці викиди формують кокони, які можуть мати незвичайну форму через гравітаційний вплив зірки-компаньйона, якщо вона існує.
Жакко ван Лун, який спостерігає WOH G64 вже 30 років, підкреслив: «Ця зірка – одна з найекстремальніших у своєму класі. Будь-які зміни наближають її до вибухового кінця».
Однак зірка стає дедалі тьмянішою, що ускладнює подальші спостереження. Астрономи сподіваються, що майбутні вдосконалення телескопа, включно з інструментом GRAVITY+, допоможуть продовжити дослідження.