Європейські та американські палеонтологи виявили на території німецької Баварії рештки раніше невідомого виду птерозаврів, який є своєрідною «загубленою ланкою еволюції», що пов’язує останніх примітивних птерозаврів і перших птеродактилів. Про це повідомила пресслужба Лондонського університету королеви Марії (QMUL).
«Ця дивовижна знахідка допоможе нам повністю реконструювати те, в яких умовах мешкали й еволюціонували ці дивовижні летючі рептилії. Ми сподіваємося, що наше відкриття стане базисом для більш ґрунтовного вивчення цього важливого еволюційного переходу», – пояснив старший науковий співробітник QMUL Девід Хоун, чиї слова наводить пресслужба вишу.
Вчені зробили це відкриття під час вивчення сильно фрагментованих скам’янілостей, знайдених у вапняковій каменоломні Шодіберг, розташованій в околицях баварського міста Мюльхайм. За останні кілька століть у місцевих відкладеннях вапняку палеонтологи виявили велику кількість відбитків тіл мезозойських рептилій, зокрема великої кількості динозаврів і птерозаврів.
Увагу вчених привернули одні з найбільших останків шодиберзьких птерозаврів, які були виявлені в породах, що сформувалися в самому кінці юрського періоду, приблизно 149 мільйонів років тому. Дослідники просвітили ці відбитки за допомогою ультрафіолету і видимого світла, що дало їм змогу отримати тривимірне зображення знахідки й реконструювати вигляд дуже великого стародавнього летючого ящера, чий розмах крил становив близько двох метрів.
Ця істота, що отримала ім’я Skiphosoura bavarica (лат. «мечохвіст з Баварії»), мала вкрай незвичайний вигляд, який був одночасно близький до перших птеродактилів, високорозвинених птерозаврів з крейдяної епохи, і до примітивних птерозаврів юрської ери. Зокрема, він мав довгу голову і шию, як і птеродактилі, але при цьому його хвіст був довшим, а по влаштуванню кісток зап’ястя і пальців він займав середнє становище між птерозаврами та птеродактилями.
Як зазначають дослідники, попередній аналіз решток «мечохвоста з Баварії» підтверджує, що птерозаври з підгрупи дарвіноптеранів, відбитки тіл яких нещодавно знайдено в Шотландії, справді були близькими родичами птеродактилів і ймовірною відправною точкою в історії їхньої еволюції. Подальше вивчення і порівняння Skiphosoura bavarica і дарвіноптеранів допоможе зрозуміти, як птеродактилі набули радикально іншого вигляду порівняно з примітивними птерозаврами за відносно короткий за мірками еволюції час.
Про птерозаврів
За поточними уявленнями палеонтологів, птерозаври були першими хребетними істотами, які освоїли політ. Ці крилаті ящери виникли, ймовірно, наприкінці тріасового періоду, близько 220-210 млн років тому, за кілька десятків мільйонів років після того, як їхні предки, схожі за зовнішнім виглядом на ящірок, відокремилися від загального древа еволюції архозаврів. Історія еволюції птерозаврів, як і середовище проживання їхніх предків, поки що викликають масу суперечок серед палеонтологів.