Астрономи відкрили наймолодшу екзопланету. Що про неї відомо?

Астрономи описали наймолодшу екзопланету, відкриту транзитним методом.

Космічний телескоп TESS, що займається пошуком планет за межами Сонячної системи, виявив незвичайний об’єкт. Екзопланета IRAS 04125+2902 b розташована на орбіті зірки приблизно в 520 світлових роках від нас. Вона привернула до себе увагу тим, що надзвичайно молода. Це «наймолодша» планета, відкрита транзитним методом – її зірці всього близько 3 мільйонів років, пише Space.com.

На сьогодні відомо вже понад 5500 екзопланет. Переважну більшість відкрили з використанням транзитного способу. Чуйний телескоп фіксує зниження випромінювання від зірки, коли між нею і спостерігачем проходить якийсь об’єкт. І якщо цикл повторюється, це дає змогу говорити про наявність на орбіті планети. Потім дані верифікуються і перевіряються іншими інструментами – так кандидат в екзопланету перетворюється на підтверджений об’єкт.

Досі наймолодші планети виявляли на орбітах зірок віком від 10 до 40 мільйонів років. Більш «нових» учені не знаходили. Вони це пояснювали тим, що, ймовірно, швидше такі тіла не можуть сформуватися. Інша гіпотеза припускала, що ми не бачимо такі об’єкти через щільні протопланетні диски, які оточують молоді зірки. Транзитний метод у такому разі не працює, оскільки випромінювання світила перекривається хаотично різними частинами диска, і виділити сигнатуру від проходження планети неможливо.

Але у випадку із зіркою IRAS 04125+2902 дослідникам пощастило. З якоїсь причини вона має «скошений» протопланетний диск, який частково нахилений відносно площини обертання зірки. Це створило просвіт, де і промайнула планета IRAS 04125+2902 b. Допоміг ученим і її розмір, і невеликий орбітальний період. Об’єкт із масою в 30% від маси Юпітера обертається навколо своєї зірки всього за 8,83 земної доби, він у 10,7 раза більший за Землю.

Дослідники продовжать вивчати околиці зірки IRAS 04125+2902, щоб краще зрозуміти, як живе цей химерний світ зі зміщеним протопланетним диском і планетою, що так швидко утворилася.

Раніше ми розповідали про те, який спосіб для пошуку дев’ятої планети Сонячної системи придумали вчені.

Більше публікацій за темою