Понад 70% води Середземного моря випарувалося 5,5 млн років тому

Море перетворилося на величезний солоний басейн.

Дослідники з Паризького інституту фізики Землі, Інституту наук про Землю Єврейського університету в Єрусалимі та Інституту океанографії та прикладної геофізики (Італія) дійшли висновку, що 70% об’єму води Середземного моря зникло близько 5,5 млн років тому. Це сталося внаслідок глобальної геологічної події, відомої як Мессинський пік солоності. Наукова стаття з результатами дослідження опублікована в журналі Nature Communications.

Ця геологічна подія тривала в період 5,97-5,33 млн років тому. Досі залишалося загадкою, як за такий короткий термін у морі накопичилося понад мільйон кубічних кілометрів солі. Відповідь вдалося знайти завдяки аналізу ізотопів хлору, що містяться в солі, видобутій з дна.

Дослідження показало, що в той період морська вода випаровувалася у два етапи. Перший тривав близько 35 тис. років. У цей час сольові відкладення сформувалися тільки в східній частині Середземного моря. Причиною стало обмеження відтоку вод із Середземного моря в Атлантичний океан. В іншій частині басейну відкладення формуватися ще не почали.

Друга фаза, набагато інтенсивніша, охопила весь басейн Середземного моря. Вона тривала менш як 10 тис. років, але саме за цей період рівень моря різко знизився: у східній частині він упав на 1,7-2,1 км, у західній – на 850 м. У результаті Середземне море втратило 70% об’єму, що призвело до змін як на суші, так і під водою.

Дослідники зазначили, що зменшення обсягу води призвело до збільшення кількості геологічних явищ. Серед них – локальні виверження вулканів через те, що на земну кору став чинитися менший тиск.

Більше публікацій за темою