Сліди оголилися через танення льодовиків.
В італійських Альпах туристи натрапили на унікальну знахідку – сліди стародавньої екосистеми віком 280 млн років. Це сталося через танення льодовиків унаслідок глобального потепління. Учені підтвердили, що серед знахідок – добре збережені відбитки лап рептилій і земноводних, які жили в пермський період (298-251 млн років тому) – ще до появи динозаврів. Про це повідомляє The Guardian.
Стародавню знахідку зробили Клаудія Стеффенсен та її чоловік під час подорожі Ломбардією. Жінка звернула увагу на незвичайні візерунки на камені. Пізніше знімок зі знахідкою потрапив до Крістіано Даль Сассо, палеонтолога з Музею природної історії в Мілані. Він показав знімок колегам і підтвердив: сліди, знайдені на висоті 1,7 тис. м, належать великій доісторичній рептилії.
Влітку 2023 року в тих самих горах, але на висоті 3 тис. м було виявлено сотні подібних відбитків, що утворюють стежки. Також було знайдено скам’янілі рослини, насіння і навіть відбитки в землі від крапель дощу.
Президент регіонального парку Вальтелліна – Оробічні Альпи зазначив, що сліди збереглися дуже добре, попри те, що ця територія схильна до зсувів і обвалів. На місці знахідки триватимуть польові дослідження.
Клаудія Стеффенсен, яка зробила відкриття, зізналася, що дуже пишається своїм внеском у науку.
Вчені пов’язують знахідки з глобальною зміною клімату. Раніше схожі відбитки рептилій, що нагадують сучасних крокодилів, було виявлено на висоті 2,2 тис. м у провінції Кунео (регіон П’ємонт).
Раніше стало відомо, що найбільший у Доломітових Альпах льодовик Мармолада може повністю зникнути до 2040 року через підвищення середньої температури. Уже зараз льодовик втрачає 7-10 см льоду на день. Танення льодовиків торкнулося й інших регіонів Доломітових Альп. Зимова посуха і висока літня температура сприяли швидкому таненню. Кліматичні зміни особливо сильно позначилися на льодовику Форні: за останні 30 років він відступив на 800 м, а за останні 100 років – на 2 км.
Через танення льодовиків у регіоні знаходять не тільки сліди стародавніх тварин, а й безліч артефактів часів Першої світової війни, зокрема зброю, сани, щоденники, а також тіла солдатів.
Вчені вважають, що до 2060 року 80% альпійських льодовиків можуть зникнути. Це призведе до найсильніших посух через 30-40 років. Наприкінці вересня 2024 року Швейцарія та Італія переглянули альпійський кордон через танення льодовиків. Зміни торкнулися території навколо гори Маттерхорн, однієї з найвищих вершин Європи, що розташована на кордоні швейцарського регіону Церматт (південь кантону Вале) та італійської області Валле-д’Аоста.
Раніше вчені знайшли ідентичні сліди динозаврів на протилежних берегах Атлантики.