Вони приглушують усі звуки за межами радіуса 2 м навколо користувача.
Розробники з Вашингтонського університету в Сіетлі (UW, США) створили спеціальні навушники з вбудованим штучним інтелектом. Пристрій отримав назву Sound bubble, або «звукова бульбашка».
Радіус такої невидимої бульбашки сягає 1,8 м, а все, що за її межами, ШІ пригнічує. Приглушує голоси й шуми, джерела яких знаходяться на віддалі, створюючи умови для спокійної розмови. Чітко чути співрозмовника можна без проблем навіть у галасливому приміщенні. Розробку вчені представили на офіційному сайті університету та в журналі Nature Electronics.
«Уявіть собі: ви працюєте в офісі, на вас надіті шумопригнічувальні навушники, щоб приглушити навколишній шум. Колега підходить до вашого столу і ставить запитання, але замість того щоб зняти навушники й сказати «Що?», ви чітко чуєте запитання. Решта гучних розмов по всій кімнаті залишаються приглушеними. Або ви перебуваєте у жвавому ресторані й чуєте всіх за своїм столиком, але при цьому вас не турбують сторонні голоси з-за інших столиків і загальний шум у залі», – так описали функціонал новинки інженери.
Шумопригнічувальні навушники оснащені шістьма додатковими мікрофонами навколо голови. Невеликий бортовий комп’ютер керує нейромережею, навченою аналізувати відстань до різних джерел звуку. ШІ відфільтровує шум, що виходить з більш далеких місць, і підсилює звуки, які знаходяться ближче до користувача. Голоси та звуки за межами «бульбашки» приглушуються в середньому на 49 децибелів (приблизно різниця між вакуумом і шелестом листя), навіть якщо віддалені звуки гучніші за голоси поруч із користувачем.
Система штучного інтелекту обробляє всі звуки навколо в режимі реального часу протягом 8 мілісекунд. Поки що навушники здатні показати результат тільки в приміщенні, на відкритому повітрі забезпечити «звукову бульбашку» розробникам не вдалося.
Це не перші новаторські досліди зі звуком, які проводять у Вашингтонському університеті. Раніше тут також створили навушники з шумозаглушенням на основі штучного інтелекту, але з іншим принципом роботи. Користувачеві в навушниках необхідно натиснути на спеціальну кнопку на девайсі й дивитися на людину, яка говорить, протягом 3-5 секунд, щоб «зареєструвати» її. Після цього гаджет пригнічує всі інші звуки в навколишньому середовищі та відтворює тільки голос зареєстрованого мовця в реальному часі, навіть коли слухач переміщається в галасливих місцях і більше не дивиться на того, кого прагне чути. Система отримала назву Target Speech Hearing («цільовий мовленнєвий слух»).