Британські вчені встановили справжню причину віри в паранормальні явища

Нове дослідження встановило, що змушує людей вірити в надприродне.

Учені під керівництвом Кеннета Дрінквотера з Міського університету Манчестера у Великій Британії з’ясували причини віри людей у паранормальні явища. Висновки оприлюднив журнал PLOS ONE.

Подібні дослідження вже проводилися раніше. Але більша їх частина спирається на опитувальник, відомий як Переглянута шкала віри в паранормальні явища, який не відповідає суворим вимогам статистичної вірогідності.

Перероблена редакція цього опитувальника – шкала Раша – ділить паранормальні вірування на дві категорії: традиційні – релігійні, а також чаклунство і забобони, і ті, що належать до філософії нової ери, тобто парапсихологія, ясновидіння, екстрасенсорика тощо. Озброївшись новою версією анкети, Дрінквотер і його колеги опитали 3084 людини.

Аналіз відповідей показав, що люди, схильні до традиційних паранормальних вірувань, як правило, демонстрували підвищений стрес і знижену здатність справлятися з ним. У прихильників новомодних видів надприродного така кореляція не виявлена.

Ці результати відповідають висновкам попередніх досліджень про те, що віра в паранормальне зумовлена тривогою через неможливість контролювати зовнішні чинники, а опора на забобони дає ілюзію контролю.

Нове дослідження має ознайомлювальний характер і не встановлює будь-якого причинно-наслідкового зв’язку, підкреслили його автори. Вони мають намір продовжити свої дослідження, тому що паранормальні вірування породжують такі несприятливі соціальні явища, як популяризація альтернативної медицини, антивакцинації та теорій змови.

Більше публікацій за темою