Вчені з’ясували, що птахи використовують магнітне поле Землі як GPS для навігації під час перельотів

Перелітні птахи використовують магнітне поле Землі як компас.

Учені з Університету Бангора у Великій Британії встановили, що деякі перелітні птахи можуть використовувати магнітне поле Землі як GPS-навігатор, щоб приблизно визначити своє місце розташування на уявній карті.

Ученим давно відомо, що перелітні птахи орієнтуються за сонцем і зірками, щоб визначити напрямок свого польоту. Однак питання про те, чи можуть птахи також визначати своє точне місце розташування у світі за магнітним полем Землі, залишається відкритим.

Дослідники Університету Бангора висунули гіпотезу, що птахи можуть орієнтуватися на такі аспекти магнітного поля, як магнітне нахилення і схилення. Ці параметри, що змінюються залежно від географічного положення, допомагають птахам точніше розуміти, де вони перебувають. Щоб перевірити свою теорію, Пакмор і його колеги провели експеримент із 21 очеретянки (Acrocephalus scirpaceus), спійманої на міграційному шляху з Європи до Африки.

Птахів помістили у вольєри, в яких вчені змінили магнітне поле так, щоб воно відповідало положенню Нефтекамська, Росії, що знаходиться на 2600 кілометрів на схід від їхнього реального місця розташування в Австрії. Дослідники виявили, що птахи, які зазнали змін магнітного поля, почали прагнути до західно-південно-західного напрямку, так, наче б вони намагалися повернутися на маршрут з Росії. У той час як у нормальних умовах птахи прямували на південний-південний схід.

Попри успіх експерименту, вчені наголошують, що механізми, які дають змогу птахам відчувати магнітні поля, все ще не до кінця вивчені. Також важливо зазначити, що не всі види птахів можуть використовувати таку стратегію орієнтування.

Після завершення дослідження, всі птахи були випущені та продовжили свою міграцію. Одну з них, наприклад, спіймали знову через рік, що підтверджує успішність їхнього повернення в нормальний міграційний процес.

Раніше вчені реконструювали мозок птаха, який жив за часів динозаврів.

Більше публікацій за темою