Nature: мозок птаха мезозойської ери заповнив прогалину в історії еволюції пернатих
Британські вчені з Кембридзького університету виявили добре збереженого птаха нового виду Navaornis hestiae, який жив близько 80 млн років тому на території сучасної Бразилії. Стан скам’янілостей дозволив детально вивчити мозок істоти. Дослідження опубліковано в науковому журналі Nature.
За словами палеонтологів, Navaornis hestiae, або наваорніс, був птахом розміром із дроздів.
Викопне заповнило прогалину тривалістю в 70 млн років у науковому розумінні того, як розвивався мозок птахів.
Завдяки такому збереженню дослідники змогли використати передову технологію мікро-КТ-сканування для реконструкції черепа і мозку птаха з високою точністю.
Команда з’ясувала, що істота мала більш розвинені когнітивні здібності, ніж ранні птахоподібні динозаври. Але мозочок та інші ділянки мозку виявилися не такими складними, як у сучасних пернатих.
«Структура мозку наваорніса практично повністю проміжна між археоптериксом і сучасними птахами – це один із тих моментів, коли частина, якої не вистачає, підійшла ідеально», – зазначив співавтор дослідження, доктор Гільєрмо Навалон із кафедри наук про Землю Кембридзького університету.
Майбутні дослідження можуть розкрити, як наваорніс взаємодіяв зі своїм середовищем, допомагаючи відповісти на ширші питання щодо еволюції мозку птахів з плином часу.
Раніше вчені з’ясували, що 12 млн років тому сучасну Колумбію населяли триметрові хижі птахи.