Для чого динозаврам були потрібні роги

Рогаті динозаври залишаються улюбленцями публіки. Майже кожен легко впізнає силует трицератопса за трьома масивними рогами на голові або характерні візерунки на черепі стиракозавра. Однак науковці й досі дискутують щодо походження та призначення рогів у динозаврів. За даними журналу Smithsonian Magazine, палеонтологи висувають кілька теорій із цього приводу.

Родина цератопсиди, яка раніше налічувала невелику кількість видів, нині розширилася до кількох десятків представників. Кожен вид має характерне розташування рогів над очима, на носі та потилиці. Зокрема, нещодавно виявлений локіцератопс вирізняється довгими, відхиленими назовні рогами над очима. Це відкриття важливе не лише з погляду систематики: воно може допомогти науковцям з’ясувати причини формування таких складних структур у динозаврів.

На початку досліджень рогатих динозаврів палеонтологи розглядали роги насамперед як захисну зброю проти хижаків і засіб протистояння між родичами. Хоча деякі види, як-от трицератопс, справді вступали в сутички, проте їхні роги, імовірно, мали й інше призначення. Науковці припускають, що частина динозаврів використовувала їх для демонстративної поведінки або інших функцій.

Виявлення нових представників родини цератопсидів підтвердило соціальне значення їхніх рогів. Науковці припускають, що роги відігравали важливу роль у демонстративній поведінці, про що свідчить значна морфологічна різноманітність видів цієї родини. За останні 15 років палеонтологи описали щонайменше 20 нових видів цератопсидів, більшість з яких існувала 70–80 мільйонів років тому. На території від тогочасної Аляски до Мексики виявлено істотні відмінності у формі та розташуванні рогів, навіть у межах одного регіону.

Рогатий динозавр Stegoceratops
Фото: Jurassic World Evolution

За однією з теорій, особливості будови рогів допомагали динозаврам ідентифікувати представників свого виду. Наприклад, наявність довгого носового рога без надбрівних рогів або, навпаки, довгих надбрівних рогів без носового теоретично давала змогу цератопсидам розпізнавати одне одного на відстані. Важливо зазначити, що форма рогів змінювалася з віком особин, що могло сприяти формуванню вікових груп.

Втім, функціональне призначення рогів не обов’язково пояснює механізми та причини їхньої появи. Від 1970-х років палеонтологи дискутують щодо цього питання. Одна з гіпотез пов’язує появу рогів зі статевим добором та особливостями соціальної поведінки, проте дослідникам складно оцінити вплив цих чинників на викопних рештках динозаврів.

Більше публікацій за темою