Дослідники Науково-дослідного інституту акваріума Монтерей-Бей (Каліфорнія, США) виявили новий вид морського молюска, який світиться в темряві. Він отримав назву Bathydevius caudactylus. Новий вид описано в журналі Deep Sea Research Part I: Oceanographic Research Papers.
Bathydevius caudactylus, що мешкає на великій глибині, вперше був помічений у лютому 2000 року під час глибоководної експедиції в затоці Монтерей (Тихий океан). За 20 років досліджень вчені зустрічали Bathydevius понад 150 разів і були вражені його унікальними адаптаціями до життя на глибинах від 1000 до 4000 м – у так званій опівнічній зоні.
Дослідники зазначають, що Bathydevius має абсолютно незвичний зовнішній вигляд: він схожий на «мегафон з пернатим хвостом» у вигляді пальцеподібних виступів. Організм має масивну чашоподібну структуру з капюшоном, яким він ловить здобич. Між відростками на плоскому хвості видно його внутрішні органи. У нього є нога, як у равлика. Саме вона і призвела до замішання вчених: довгий час вона не давала визначити, до якого виду належить молюск.
Цей глибоководний мешканець світиться в темряві завдяки біолюмінесценції, яка не характерна для голозябрових молюсків. У тканинах цієї тварини можна знайти гранули, що світяться, які створюють «зоряний» ефект на її капюшоні. Вчені прагнуть зрозуміти, які хімічні та генетичні механізми стоять за цим явищем і як воно виникло у цього молюска.
Молюск також може відкидати світні частини свого тіла, щоб відвертати увагу хижаків, – прямо як ящірка. Учені зазначають, що це досить рідкісна адаптація серед глибоководних тварин і приклад еволюційних особливостей, властивих глибоководним мешканцям.
На відміну від інших морських слимаків, Bathydevius – гермафродит (тобто організм, який має одночасно жіночі та чоловічі статеві органи). Ця особливість допомагає йому виживати в екстремальних умовах. Він може відкладати яйця на морському дні, тимчасово прикріплюючись до нього за допомогою своєї ноги. У небезпечній ситуації він використовує прозоре тіло для маскування, а швидкі рухи капюшона дозволяють йому рятуватися втечею.
Вчені зазначають, що цей вид може опинитися під загрозою зникнення через глибоководний видобуток корисних копалин. Хмари забруднювальних речовин, які здіймаються в процесі видобутку, шкодять цій тендітній тварині.
Раніше науковці знайшли найдавнішого предка всіх сучасних молюсків