Вчені розкрили секрет енергетичного обміну у кажанів-вампірів

Наукова група з Університету Торонто зробила прорив у вивченні метаболізму кровосисних рукокрилих. Як повідомляється у журналі Biology Letters, уперше доведено здатність кажанів-вампірів перетворювати амінокислоти на енергію – механізм, раніше відомий тільки у кровосисних комах.

На відміну від більшості хребетних, які черпають енергію переважно з вуглеводів, вампірові кажани розвинули нестандартний метаболічний шлях. Канадські біологи провели масштабний експеримент за участю двох десятків особин, розробивши інноваційну методику дослідження на спеціальній мініатюрній біговій доріжці.

Ключовим елементом дослідження стало застосування високоточних датчиків, що відстежують газообмін та ізотопний склад повітря, що видихається. Піддослідні особини, які отримували марковані ізотопами амінокислоти з коров’ячою кров’ю, демонстрували активний рух зі швидкістю до пів кілометра на годину.

Лабораторні випробування виявили дивовижну особливість: рукокрилі хижаки переважно спалюють амінокислоти для підтримки м’язової активності. Подібна адаптація споріднює їх із мухами цеце та іншими гематофагами зі світу комах.

Однак виявлена особливість має зворотний бік. Нездатність запасати енергію про запас робить кажанів-вампірів вкрай вразливими перед голодом. Пропуск навіть однієї годівлі може поставити під загрозу виживання цих нічних мисливців, змушених щодоби добувати свіжу кров.

Більше публікацій за темою