Вчені вивчили рештки найбільшого в історії хижого птаха

Міжнародний колектив палеонтологів виявив у колекції скам’янілостей, зібраних на території Колумбії, кістки потенційно найбільшого в історії «птаха жаху», який перевершував уже відомих представників цього сімейства пернатих за розмірами на 5-20%. Про знахідку повідомили вчені американського університету Джонса Гопкінса (JHU) у статті для наукового журналу Papers in Palaeontology.

«Цей птах жив на території сучасної Колумбії близько 12 млн років тому, під час міоценової епохи. Ми виявили на цій кістці гомілки кілька слідів зубів, які, ймовірно, були залишені зубами гігантського стародавнього каймана. З огляду на розміри цих рептилій, ми припускаємо, що «птах жаху» загинув від цих ран», – пояснила доцентка JHU Шиван Кук, чиї слова наводить пресслужба вишу.

Палеонтологи називають «птахами жаху» великих хижих пернатих із сімейства Phorusrhacidae, які з’явилися на території сучасної Південної та Північної Америки близько 43 млн років тому. Найбільші з них досягали маси в 350 кг і висоти в 3 м, що робило їх найбільшими хижаками континенту в доісторичні епохи. Останні «птахи жаху», ймовірно, зникли зовсім недавно, близько 100 тис. років тому.

Вчені виявили останки поки що найбільшого представника «птахів жаху» під час вивчення колекції скам’янілостей, яку зібрав Сесар Пердомо, приватний колумбійський колекціонер скам’янілостей і куратор заснованого ним музею. За словами дослідників, два десятки років тому Пердомо виявив кістку гомілки дуже великого птаха, яка привернула увагу вчених лише рік тому.

Фахівці відвідали музей Пердомо, відкритий ним у колумбійському місті Віллав’єха, і отримали її знімки за допомогою тривимірного сканера. Подальший аналіз комп’ютерної моделі цієї скам’янілості показав, що вона належить до раніше невідомого виду «птахів жаху», чиї представники жили на півночі Південної Америки близько 12 млн років тому. За поточними оцінками вчених, ці пернаті хижаки перевершували за розмірами келенкенів, девіченцій та інших найбільших «птахів жаху» на 5-20%, завдяки чому їхня висота могла сягати позначки в 3,2-3,6 м.

За словами дослідників, у великій колекції Пердомо була присутня лише одна кістка цього гігантського птаха, що не дає змоги точно визначити її становище на дереві еволюції, а також вказує на те, що вони були відносно рідкісними в цьому регіоні Нового Світу. Подальші розкопки в Колумбії, як сподіваються дослідники, допоможуть знайти нові рештки цього доісторичного пернатого гіганта й уточнити його вигляд і середовище проживання.

Більше публікацій за темою