У ранньому Всесвіті відкрито чорну діру, що поглинає матерію з рекордною швидкістю

Відкрито чорну діру, що поглинає матерію в 40 разів швидше за можливе.

Група астрономів з Міжнародної обсерваторії Джеміні відкрила надмасивну чорну діру, що виникла лише через 1,5 млрд років після Великого вибуху. Виявилося, що об’єкт поглинає матерію з екстремальною швидкістю, що в десятки разів перевищує теоретично можливі темпи. Дослідження опубліковано в науковому журналі Nature Astronomy.

Дуже ненажерливій чорній дірі присвоїли ім’я LID-568. Її вдалося знайти внаслідок інтенсивного рентгенівського випромінювання за допомогою інтегрального спектрографа NIRSpec космічного телескопа «Джеймс Вебб».

NIRSpec дозволив команді отримати повний огляд своєї цілі та її околиць, що призвело до несподіваного відкриття потужних відтоків газу навколо центру чорної діри. Швидкість і розмір цих відтоків привели команду до висновку, що значна частина зростання маси LID-568 могла статися в одному епізоді швидкої акреції (поглинання).

Астрономи виявили, що LID-568 пожирає матерію в 40 разів швидше за гранично можливий показник, званий межею Еддінгтона.

Ця межа стосується максимальної світності, яку може досягти чорна діра, а також того, наскільки швидко вона може поглинати речовину, тож її внутрішня гравітаційна сила і зовнішній тиск, що створюється теплом стислої матерії, що падає, залишаються в рівновазі.

Відкриття дало нове розуміння процесів формування надмасивних чорних дір із дрібнішого «насіння», яке, згідно з сучасними теоріями, виникає або внаслідок згасання перших зірок у Всесвіті (легке насіння), або під час колапсу газових хмар (важке насіння). Досі ці теорії не мали фактичних підтверджень.

За словами вчених, LID-568 показала, що надмасивні чорні діри здатні з’являтися за один епізод акреції незалежно від типу насінини.

Більше публікацій за темою