Відкрито найшвидшу зірку Всесвіту

Міжнародна команда астрономів на чолі з вченими з Технічного університету Данії виявила одну із зірок у Всесвіті, які обертаються найшвидше.

Як повідомляє Phys.org, йдеться про нейтронну зорю, яка обертається навколо своєї осі з неймовірною швидкістю – 716 обертів на секунду. Це свого роду рекорд – ця зірка взагалі стала одним із космічних об’єктів, що найшвидше обертаються, за всю історію спостережень.

Нейтронна зоря отримала назву 4U 1820-30, вона є частиною рентгенівської подвійної зоряної системи й розташована в сузір’ї Стрільця. Об’єкт був відкритий і вивчений за допомогою рентгенівського телескопа NICER, встановленого зовні Міжнародної космічної станції.

«Система камер зоряного трекера забезпечує постійний напрямок рентгенівського інструмента і його точне наведення на малі нейтронні зорі, що знаходяться далеко в Чумацькому Шляху, – пишуть дослідники. – Нейтронна зоря, також звана мертвою зіркою, складається із залишків великої, масивної зірки, що вибухнула в надновій. Було виявлено кілька тисяч таких зірок, і вони є екстремальними у всьому».

Відкрита зірка належить до типу найбільш щільних об’єктів Всесвіту. Її діаметр становить лише 12 кілометрів, але її маса при цьому в 1,4 раза перевершує масу нашого Сонця.

Зірка розташована за 26 000 світлових років від Землі. Для порівняння, найближчою до нас зіркою є Проксима Центавра, відстань до якої становить близько 4,3 світлових років.

Рентгенівська система складається з двох зірок, що обертаються одна навколо одної. Вчені звертають увагу на той факт, що зірка-компаньйон у цій системі є білим карликом приблизно такого ж розміру, як Земля. Вона обертається навколо сусідньої нейтронної зорі кожні 11 хвилин, що робить цю систему володарем найкоротшого орбітального періоду, відомого науці.

Більше публікацій за темою