Це відкриття вказує на можливість тривалого співіснування чорних дір із зірками.
Астрономи виявили, що добре вивчена подвійна зоряна система V404 у сузір’ї Лебедя насправді містить у собі три об’єкти – одну невидиму чорну діру і дві зірки, які обертаються навколо неї на дуже різних відстанях. Це відкриття вказує на можливість тривалого співіснування чорних дір із зірками, повідомила пресслужба американського Массачусетського технологічного інституту (MIT).
«Раніше нам ніколи не вдавалося обчислити вік і визначити історію утворення давно присутніх чорних дір. Відкриття одразу трьох об’єктів у зоряній системі V404 дало нам змогу визначити вік чорної діри, яка присутня в ній, – близько 4 мільярдів років, а також з’ясувати, що вона виникла внаслідок повного гравітаційного колапсу іншого світила», – пояснив науковий співробітник MIT Кевін Бардж, чиї слова наводить пресслужба вишу.
Як пояснюють учені, зоряна система V404 раніше вважалася одним із найближчих до Землі мікроквазарів – подвійних зірок, у яких є чорна діра і звичайне світило. Вони розташовані на відносно близькій відстані одна від одної, завдяки чому чорна діра постійно «перетягує» на себе матерію зірки, поглинає частину її та викидає залишки у вигляді пучків плазми, розігнаних до навколосвітлових швидкостей.
Нещодавно вчені звернули увагу на те, що на дуже невеликій відстані від V404 була розташована ще одна зірка, яка рухалася навколо центру Галактики з тією самою швидкістю, що й сам мікроквазар. Цей збіг змусив учених простежити за рухом цих об’єктів за допомогою наземного телескопа VLT, а також проаналізувати архівні знімки.
Потрійна зірка з чорною дірою
Вивчення цих знімків показало, що виявлена зірка є частиною системи V404. Вона віддалена від чорної діри та іншого світила на 3,5 тис. астрономічних одиниць (середніх дистанцій між Землею і Сонцем), а за масою, віком і розмірами вона виявилася порівнянною із Сонцем. Це відкриття стало великим сюрпризом для вчених, оскільки воно вказує на несподівано великий вік чорної діри – близько чотирьох мільярдів років – і екзотичний сценарій її формування.
Вибух наднової, що супроводжує перетворення великих зірок на чорні діри, мав породити ударну хвилю, яка б викинула відкрите астрономами світило у відкритий космос. Цього не сталося, через що вчені вважають, що ця чорна діра виникла на перших етапах формування зоряної системи V404 унаслідок прямого і повного гравітаційного колапсу одного зі світил, який не супроводжувався вибухом наднової.
Проведені астрономами теоретичні розрахунки свідчать на користь цієї гіпотези й вказують на те, що в наступні мільярди років чорна діра перетягнула на себе майже половину маси сусідньої з нею зірки, внаслідок чого та стала вдвічі меншою за розмірами, ніж більш далеке нововідкрите світило. Це свідчить про те, що чорні діри можуть дуже довгий час співіснувати поруч із зірками навіть усередині мікроквазарів, підсумували вчені.