Як вдалося відновити активність мозку після зупинки серця і яку роль у цьому відіграє печінка? Останній прорив у галузі реанімації.
Ученим із Сунь Ят-сенського університету (Китай) вдалося відновити активність мозку у свиней майже через годину після зупинки кровообігу. У деяких випадках функціональність підтримувалася протягом кількох годин. Автори припускають, що незабаром лікарі зможуть збільшити час, протягом якого можливе успішне відновлення після зупинки серця. Основою успіху виявилося включення в процес печінки пацієнта, повідомляє SienceAlert.
Раптова зупинка серця призводить до зниження циркуляції крові (ішемії), що є особливо небезпечним для мозку, оскільки спричиняє серйозні та незворотні пошкодження за лічені хвилини. Час відновлення після зупинки серця вкрай обмежений саме з цієї причини. Останніми роками вчені активно використовують свиней для пошуку методів відтермінувати таке пошкодження мозку.
Під час експериментів автори нового дослідження протягом 30 хвилин створювали ішемію мозку в 17 тибетських свиней, вирощених у лабораторії. В одній групі додатково вводилася ішемія печінки, а в іншій – ні. Опісля досліджували мозок тварин. Група без ішемії печінки мала значно менші пошкодження мозку.
Далі вчені спробували включити неушкоджену печінку в систему життєзабезпечення для пожвавлення мозку, який був повністю витягнутий зі змертвілої свині. Базова система життєзабезпечення включає штучні серце і легені для прокачування рідини через мозок. В одній із груп додали ще й печінку. У системі без печінки електрична активність у мозку з’явилася протягом пів години, але потім поступово знижувалася.
Дослідники експериментували з різними інтервалами, підключаючи мозок до системи з печінкою через 30, 50, 60 і 240 хвилин. Найбільші перспективи показав інтервал у 50 хвилин після позбавлення крові: мозок відновив електричну активність і підтримувався в такому стані шість годин, доки його не було відключено. Примітно, що в мозку, позбавленому кисню на 60 хвилин, активність відновилася тільки на три години. Це показує критичний час, протягом якого реанімація з робочою печінкою може бути успішною.
Результати, зазначають дослідники, свідчать про важливу роль печінки в порятунку мозку після зупинки серця. Дослідження опубліковано в журналі EMBO Molecular Medicine.