Вчені запропонували охолодити Землю, розсіявши в атмосфері алмазний пил

Обмеження викидів уже не рятує Землю від перегріву – час потурбуватися про її охолодження.

Міжнародна команда вчених на чолі з кліматологами зі Швейцарської вищої технічної школи Цюриха запропонувала остудити Землю, розпорошивши в атмосфері аерозолі, що відбивають. На цю роль, за результатами моделювання, опублікованими в журналі Geophysical Research Letters, найкраще підходить алмазний пил.

За даними низки досліджень, глобальне потепління пройшло точку неповернення (або близько до неї), після якої видалення надлишку вуглецю з атмосфери, не кажучи вже про обмеження викидів, уже не здатне виправити ситуацію. Єдиним виходом залишається охолодження планети розбризкуванням над нею аерозолів, що відбивають сонячну радіацію.

Найбільш вивченим кандидатом на роль такої субстанції поки що залишається діоксид сірки: для оцінки ефекту від його розпилення не потрібні спеціально поставлені експерименти – вулкани й так викидають цей газ у немислимих кількостях. Однак у нього є непереборні недоліки – він викликає кислотні дощі та руйнує озоновий шар.

Дослідники побудували 3D-модель клімату й оцінили вплив на нього різних агентів для розпилення в атмосфері за кількома критеріями, як-от відбиття світла і тепла, швидкість накопичення, осадження тощо. Порівняли сім потенційних аерозолів: кальцит, алмаз, алюміній, карбід кремнію, анатаз, рутил і діоксид сірки.

Найкращі результати показав алмазний пил – він найкраще відбиває сонячні промені, водночас хімічно інертний і залишається в повітрі на розумний час.

За розрахунками вчених, впорскування в атмосферу 5 мільйонів тонн синтетичного алмазного пилу на рік може охолодити Землю на 1,6 °C за 45 років.

Без недоліків, утім, не обійшлося – ця масштабна операція коштуватиме людству близько 200 трильйонів доларів.

Більше публікацій за темою