У надгіганта Бетельгейзе може існувати зірка-компаньйон.
Американські астрофізики з Нью-Йоркського університету знайшли можливе пояснення дивному мерехтінню Бетельгейзе – однієї з найяскравіших зір на небосхилі. Учені вважають, що зміни яскравості Бетельгейзе спричинені невидимою зіркою-компаньйоном, яка обертається навколо світила. Дослідження опубліковано на сервері препринтів arXiv.
Бетельгейзе, або Альфа Оріона, – червоний надгігант у 100 тис. разів яскравіший за наше Сонце і більш ніж у 400 млн разів більший за нього за обсягом. Вона розташована за 642,5 світлові роки від нашої планети.
Вважається, що Бетельгейзе наближається до кінця свого життєвого циклу, який закінчиться перетворенням на наднову. Наступний за цим вибух буде таким яскравим, що його буде видно вдень із Землі протягом кількох тижнів.
За словами астрономів, перепади яскравості Бетельгейзе вказують на її близький кінець. Однак у зірки є два режими мерехтіння. Перше коливання триває трохи довше року, а друге – близько шести років.
Учені досі не знають напевно причину довгих вторинних періодів. Одна з провідних теорій полягає в тому, що вони виникають через зірку-компаньйона. Вона проноситься через космічний пил, який виробляє і викидає Бетельгейзе. Витіснений пил змінює кількість зоряного світла, що досягає Землі, впливаючи на видиму яскравість зірки.
Дослідники назвали ймовірного супутника Бетельгейзе Alpha Ori B. Як показали об’єднані дані прямих спостережень за Альфою Оріона з результатами передових цифрових моделей, Alpha Ori B слугує найімовірнішим поясненням незвичайного мерехтіння гігантської зірки.
Фахівці зазначили, що якщо Alpha Ori B дійсно існує, то Бетельгейзе не перетвориться на наднову найближчим часом.