Міжнародна група астрономів розкрила несподівану таємницю Gliese 229B – субзоряного об’єкта, який було відкрито в 1995 році та який став першим офіційно зареєстрованим коричневим карликом. Нові спостереження показали, що об’єкт, який вважали зразковим, насправді являє собою подвійну систему.
Коричневі карлики – це субзоряні об’єкти, що володіють проміжними фізичними характеристиками між планетами й зірками. Вони здатні підтримувати термоядерні реакції у своїх надрах, але потужність реакцій у них не порівнянна з їхньою власною світністю.
Цим вони помітно відрізняються від зірок – коричневі карлики не виходять на постійну світність, як зірки, а стискаються і поступово тьмяніють. Але й на планети вони за своїми характеристиками не схожі. Тому відкриття Gliese 229B свого часу стало справжньою сенсацією.
Як пише Phys.org, через майже 30 років Gliese 229B несподівано розкрив свою таємницю. Нові спостереження показали, що це не єдиний об’єкт, а подвійна система. Вчених давно дивувало те, що цей коричневий карлик за своєю масою в 70 разів перевищує наш Юпітер.
Виявилося, що насправді він являє собою пару тісно пов’язаних один з одним коричневих карликів, маса яких приблизно в 38 і 34 рази більша за масу Юпітера. Розрахунки показали, що вони обертаються один навколо одного кожні 12 днів. Обидва коричневі карлики виявилися досить тьмяними.
Розкрити таємницю допомогли спостереження з Дуже Великого Телескопа, розташованого в Чилі, що належить Європейській південній обсерваторії. Вони показали, що відстань між об’єктами в подвійній системі дуже мала – вона всього лише в 16 разів перевищує відстань між Землею і Місяцем.
Також встановлено, що виявлена пара об’єктів обертається навколо холодної зірки класу M кожні 250 років. Коричневі карлики завжди легші за зірки й важчі за газові гіганти на кшталт Юпітера, що зайвий раз підтвердило нове дослідження.