У проталинах під льодом на Марсі можуть жити мікроби, вважають учені.
Кількість сонячної радіації, що проникає в талу воду під льодом на Марсі, достатня для підтримки життя. Такими є результати комп’ютерного моделювання, проведеного вченими НАСА, якими вони поділилися в Nature Communications Earth & Environment.
Водяний лід на Червоній планеті сильно забруднений пилом. З одного боку, він затінює сонячне світло, з іншого – поглинаючи його, нагрівається, створюючи проталини. Подібні структури на Землі буквально кишать найпростішим життям – це гриби, мікроводорості та ціанобактерії.
Існування води в рідкому стані на поверхні сучасного Марса неможливе через низький тиск – водяний лід не тане, а одразу випаровується, як сухий лід на Землі. Однак дослідники цілком допускають наявність рідкої води в порожнинах під поверхнею в марсіанських тропіках між 30 і 60 градусами широти – як у північній, так і в південній півкулях.
За розрахунками на основі даних з інфрачервоної камери на борту орбітального апарату Mars Odyssey, запорошений лід пропускає достатньо світла для фотосинтезу до глибини три метри, водночас товща льоду захищає потенційні живі організми від шкідливого випромінювання, що важливо, тому що магнітного поля у Марса немає.
Керівник дослідження Адітья Хуллер із Лабораторії реактивного руху НАСА має намір відтворити марсіанський пиловий лід у лабораторії. Крім того, він із колегами почав складати карту Червоної планети із зазначенням найімовірніших місць для пошуку підповерхневої талої води.