Науковці описали ймовірний кінець Всесвіту

arXiv: Всесвіт може замерзнути через голографічну темну енергію.

Міжнародна група астрофізиків з Індії та США описала можливий кінець Всесвіту. Згідно з новою теорією, космічний простір може досягти меж розширення і просто охолонути. Дослідження опубліковано на порталі нерецензованих наукових публікацій arXiv.

Висновки фахівців ґрунтуються на концепції голографічної темної енергії. Темна енергія вважається рушійною силою розширення Всесвіту, проте досі вчені не виявили жодних ознак її існування.

Одним із пояснень такого парадокса слугує ідея, що і гравітація, і сам відомий нам тривимірний простір – насправді ілюзія. Згідно з гіпотезою голографічної темної енергії, Всесвіт має лише два виміри, проте екзотичні квантові сили на його поверхні породжують видимість трьох вимірів.

Наслідком цієї теорії є природне прискорене розширення Всесвіту, яке ми визначаємо як темну енергію.

Темна енергія займає приблизно 70% щільності енергії всього космосу. У міру розширення Всесвіту щільність як звичайної, так і темної матерії падає, тоді як темної енергії стає дедалі більше і більше. Щоб вивчити остаточну довгострокову долю Всесвіту, дослідники проігнорували матерію і зосередилися виключно на еволюції голографічної темної енергії.

Вони виявили, що, як і очікувалося, голографічна темна енергія продовжить розширювати Всесвіт. Але з часом її вплив повільно сходитиме нанівець і сповільнить прискорення. Швидкість розширення всесвіту почне неухильно зменшуватися, поки космос не досягне майже статичного значення.

Дослідники називають цей сценарій «Довгим заморожуванням», на відміну від інших загальновідомих доль Всесвіту, таких як «Велике заморожування» (прискорене розширення триває невпинно) і «Велике стиснення» (щось змушує Всесвіт стискатися назад до точки Великого вибуху).

Довге заморожування – не райдужний сценарій. Хоча розширення Всесвіту зрештою припиниться, не буде ніяких нових джерел енергії для всієї матерії всередині нього. Це означає, що в кінцевому підсумку всі зірки згаснуть і розпадуться, а всі субатомні частинки розлетяться одна від одної.

Раніше вчені з’ясували, як довго Земля залишиться придатною для життя.

Більше публікацій за темою