Вчені поліпшили зір мавпи за допомогою клітин людини

NewScientist: пересадка стовбурових клітин людини поліпшила зір мавпи.

Учені з офтальмологічної лікарні міста Кобе в Японії пересадили мавпі стовбурові клітини, отримані з людського ембріона. Це допомогло поліпшити зір тварини. Про це повідомляє видання NewScientist.

Учені пояснили, що з віком прозора гелеподібна субстанція в очах може загусати, що призводить до натягу сітківки – внутрішньої оболонки органу зору. Цей стан може спричинити розриви тканин, що, своєю чергою, призводить до нечіткості зору або появи «плям» перед очима. Лікарі часто використовують тканини з інших частин ока, щоб заповнити отвори в сітківці. Однак у деяких випадках розриви з’являються знову.

Щоб виявити альтернативні методи відновлення зору, вчені виростили стовбурові клітини з людського ембріона і перетворили їх на попередники клітин сітківки. Стовбурові клітини відомі своєю здатністю трансформуватися в специфічні клітини для регенерації та відновлення тканин.

Команда перенесла ці клітини-попередники в отвір на сітківці правого ока снігової мавпи (Macaca fuscata), яка раніше зазнавала складнощів із проходженням тестів на зір в іншому експерименті. Діаметр отвору становив один міліметр.

Дослідники навчили мавпу проходити спеціальний зоровий тест. Для цього їй потрібно було зосередити погляд на одній із сотень миготливих точок на екрані. Перед трансплантацією вона могла фіксувати погляд лише на 1,5% від усіх точок. Через шість місяців після операції цей показник збільшився до 11-26%.

Вчені планують додатково протестувати новий метод відновлення зору на більших тваринах. Якщо експерименти виявляться успішними, цей підхід, ймовірно, спрацює й у людей, оскільки очі людини дуже схожі на очі приматів.

Більше публікацій за темою