У США розкрили сценарій зникнення життя на Землі через загибель Сонця.
Міжнародна команда вчених під керівництвом астрофізика Кемінга Чжана з Каліфорнійського університету, виявила екзопланету (розташована за межами Сонячної системи), долю якої може повторити Земля. Результати дослідження представлені в журналі Nature Astronomy, коротко про них розповідають на сайті вишу.
Екзопланета розташована за 4 тис. світлових років від Чумацького шляху і за розмірами схожа на Землю, докладніше вивчити її вдалося за допомогою спостережень в обсерваторії Кека (Гаваї). Виявилося, що на екзопланеті колись могли бути умови, придатні для життя. Однак її «сонце» загинуло, пройшовши спочатку через стадію червоного гіганта і в підсумку перетворившись на білого карлика. Сама ж екзопланета, ймовірно, перемістилася з початкової орбіти й перебуває на орбіті, що вдвічі перевищує сьогоднішню земну орбіту. Вона вціліла, але тепер розташована далеко від «населеної зони» тьмяного білого карлика.
Астрофізики припустили, що наше Сонце теж розшириться, подібно до повітряної кулі, і поглине Меркурій і Венеру. У міру розширення і перетворення Сонця на червоного гіганта інші планети «мігрують» на більш віддалені орбіти, і це надасть Землі невеликий шанс вціліти далеко від Сонця. Якщо Сонце не поглине Землю, то планета опиниться на орбіті, що вдвічі перевищує нинішню. Процес переходу Сонця в червоного гіганта може початися приблизно через 1 млрд років, десь через 8 млрд років зовнішні шари зірки розсіються, залишиться лише щільна куля, що світиться, – білий карлик.
За словами Чжана, вчені не дійшли згоди в тому, чи зможе Земля уникнути поглинання Сонцем, але в будь-якому разі планета буде придатна для життя ще 1 млрд років, поки її океани не випаруються. При цьому астрофізик вважає, що у людства є можливість врятуватися, навіть якщо Сонце поглине Землю: люди можуть знайти притулок у зовнішній частині Сонячної системи. На супутниках Юпітера (Європі, Каллісто і Ганімеді), а також на супутнику Сатурна Енцеладі, ймовірно, є завмерлі океани води, які розтануть під час розширення Сонця.
«Коли Сонце перетвориться на червоного гіганта, «населена зона» переміститься до орбіт Юпітера і Сатурна, а багато хто з їхніх супутників стане океанічними планетами. Думаю, що людство могло б туди переселитися», – розмірковує Кемінг Чжан.
Віддалену планетарну систему виявили 2020 року. Тоді вона «пройшла» перед більш віддаленою зіркою і, немов лінза, збільшила її світло в 1000 разів. Проаналізувати природу зірки, навколо якої оберталася екзопланета, тоді не вийшло через сяйво зірки на тлі планетарної системи. Кемінг Чжан і його колеги розглянули планетарну систему 2023 року, ефект лінзи на той момент уже ослаб.