Учені змогли відтворити на Землі умови, які спостерігаються всередині зірок

Усередині зірок і планет переважають екстремальні умови. Щоб відтворити тиск у мільйони барів і температуру в мільйони градусів у лабораторії хоча б на мить, потрібні найпотужніші у світі лазери. Вченим вдалося використати лазер набагато меншого розміру – розповідаємо, як їм це вдалося.

В основі нової технології лежить мідний дріт, тонший за людську волосину. Наукову роботу опубліковано в Nature Communications.

Досі вчені обстрілювали зразок матеріалу, зазвичай тонку фольгу, високоенергетичними лазерними спалахами. У результаті матеріал на поверхні різко нагрівається і на кілька наносекунд виникають умови, подібні до тих, що існують у надрах планети або в оболонці зірки. Цього часу вистачає, щоб вивчити явище за допомогою особливих технологій, наприклад, надсильного рентгенівського лазера XFEL.

У новому методі лазер генерує неймовірно короткі імпульси, що не володіють великою енергією. Тривалість становить лише 30 фемтосекунд, тобто 0,00000000000003 секунди, що дає змогу досягти потужності в 100 тераватів.

Цим лазером обстріляли мідний дріт завтовшки всього 25 мікрометрів, а потім використовували лазер XFEL, щоб дізнатися, що в цей час відбувається всередині. Поступове збільшення інтервалу між лазерним спалахом і рентгенівськими променями дало змогу записати «рентгенівський фільм» події: спочатку імпульс взаємодіє з дротом, потім створює локальну ударну хвилю, а потім руйнує його.

Перед руйнуванням деякі з електронів встигають промайнути поверхнею, що створює тиск у 800 мегабарів. Це у 800 мільйонів разів більше за атмосферний тиск і у 200 разів вище за тиск у ядрі Землі. Температура теж величезна: приблизно 100 тисяч градусів.

Новий метод корисний не тільки для астрофізики. За словами провідного вченого європейського проєкту XFEL Ульфа Застрау, це черговий крок до створення термоядерних електростанцій.

Більше публікацій за темою