Унікальна реконструкція тектонічних процесів Землі: вченим вдалося відтворити мільярди років історії за зразками гірських порід.
Уперше, використовуючи дані гірських порід поверхні Землі, вченим вдалося реконструювати тектонічну еволюцію планети за останні 1,8 мільярда років. Дослідження вчених з Океанічного університету Китаю опубліковано в Geoscience Frontiers. Робота дала змогу створити анімацію, що показує рух континентів протягом останніх 40% історії планети.
Карта тектонічного минулого Землі показує прекрасний «танець» континентів, справжній витвір мистецтва природи. Усе починається з сучасної карти світу. Потім Індія швидко переміщується на південь, за нею слідують частини Південно-Східної Азії, формуючи стародавній континент Гондвана в Південній півкулі.
Близько 200 мільйонів років тому, коли по Землі ходили динозаври, Гондвана об’єдналася з Північною Америкою, Європою і Північною Азією, створивши суперконтинент Пангею. Пангея і Гондвана самі по собі складаються зі ще давніших плит. Потім реконструкція показує старіший суперконтинент Родінія, який сформувався зі ще давнішого суперконтиненту Нуна близько 1,35 мільярда років тому.
Земля – унікальна планета завдяки тектоніці плит. Її поверхня розділена на фрагменти (плити), які взаємодіють одна з одною, створюючи гори або океани. Крім провокування землетрусів і вивержень вулканів, тектоніка підіймає породи з глибин Землі. Цей процес приносить на поверхню необхідні для життя елементи, наприклад, фосфор і молібден.
Тектоніка плит також впливає на зв’язування вуглекислого газу з атмосфери, бувши основним регулювальним фактором клімату на Землі. Картування тектонічної історії планети допоможе створити цифрову модель Землі, що дасть змогу тестувати гіпотези про клімат та еволюцію кисню в атмосфері. Реконструкція тектонічних рухів допоможе з’ясувати, як тектоніка плит пов’язана з хімією атмосфери, утворенням рудних родовищ, таких як мідь і кобальт, і де можна знайти старі металоносні породи.
Моделювання минулого Землі також допомагає зрозуміти, як поживні речовини ставали доступними для життя. Перші складні клітини з ядрами з’явилися близько 1,65 мільярда років тому, коли формувався суперконтинент Нуна. Подальші дослідження можуть підтвердити, що гори Нуна забезпечили елементи для еволюції складних клітин.