Китайські вчені створили першу кольорову карту Марса з високою роздільною здатністю

Найдокладніша карта Червоної планети в історії.

Дослідники з Китайської академії наук об’єднали зображення Марса, отримані за чотири роки з орбітального апарату «Тяньвень-1». Вони створили першу кольорову карту Марса високої роздільної здатності з просторовою роздільною здатністю понад 1 км. На цю мить це найбільш деталізована карта Марса, за допомогою якої можна здійснювати польоти на Червону планету.

Китайська місія «Тяньвень-1» прибула на орбіту Марса в липні 2020 року. Місія складається з шести роботів: орбітального апарату, посадкового апарату, двох розгортальних камер, дистанційної камери та ровера «Чжурун». Метою стало вивчення геології та внутрішньої структури Марса, характеристика його атмосфери й пошук ознак наявності води на Марсі.

Оптична камера (MoRIC) і спектрометр зображень (MMS) на борту «Тяньвень-1» використовувалися для отримання зображень всієї марсіанської поверхні за допомогою дистанційного зондування. Усі попередні карти Марса мають набагато меншу просторову роздільну здатність, ніж карта, створена китайськими фахівцями. Прилад MoRIC отримав 14 757 зображень із просторовою роздільною здатністю від 57 до 197 м. Спектрометр отримав загалом 325 смуг даних у видимому і ближньому інфрачервоному діапазонах із просторовою роздільною здатністю від 265 до 800 м.

Створення кольорової карти Марса
Science China Press

Зібрані зображення також забезпечили глобальне охоплення марсіанської поверхні. Астрономи обробили знімки, що дало змогу створити детальну карту Марса. Вони змогли зменшити відхилення положення між окремими зображеннями до менш ніж одного пікселя і створити «безшовну» мозаїку. Колірна корекція дала змогу домогтися глобальної однорідності кольору. Загалом нова карта має просторову роздільну здатність 76 м і горизонтальну точність 68 м.

Карта може стати еталоном для інших космічних агентств, які складуть карту марсіанської поверхні з ще більшою роздільною здатністю і деталізацією. Її можна використовувати для вибору місць майбутніх досліджень Червоної планети. Карта також може стати в пригоді, коли США і Китай відправлять на Марс експедиції з екіпажами – за планами, це має статися на початку 2030-2040-х років, уточнює Science Alert.

Більше публікацій за темою