Астрономи виявили новий фактор життя на екзопланетах

Еліптичні орбіти виявили новий фактор життя на екзопланетах.

Астрономи Університету Лідса та Інституту астрономії кембридзького університету виявили новий фактор, що визначає придатність для життя екзопланети земного типу. Результати дослідження опубліковані в журналі Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Вчені розглянули вплив орбітального ексцентриситету – ступеня відхилення форми орбіти планети від кола – на кліматичні умови планет. Вчені припустили, що планети з більш еліптичними орбітами можуть мати більш сприятливі умови для життя завдяки різноманітності кліматичних режимів.

Для дослідження використовувалася модель клімату всієї атмосфери WACCM6 (англ. Whole Atmosphere Community Climate Model), яка дозволяє моделювати умови на екзопланетах земного типу. Дослідники створили дві групи планет із круговими орбітами (e = 0) і з високоексцентричними (e = 0,4), а потім спостерігали за змінами клімату і населеності цих планет протягом 30 років.

Виявилося, що протягом більшої частини своїх орбіт планети з другої групи мали на 25 відсотків більшу площу суші, потенційно придатну для життя. У середньому, такі планети демонстрували збільшення придатної для життя площі на 7 відсотків за весь орбітальний цикл.

Попри те, що модель не враховує деякі фактори, такі як зміни нахилу осі планети, передбачається, що планети з ексцентричними орбітами більшою мірою здатні підтримувати життя, ніж їхні аналоги з круговими орбітами. Ці висновки важливі для майбутніх досліджень екзопланет і пошуку населених світів за межами Сонячної системи.

З розвитком нових телескопів і місій, таких як PLATO, ELT (Extremely Large Telescope) та HWO (Habitable Worlds Observatory), вчені зможуть краще оцінити потенціал різних світів для підтримки життя.

Більше публікацій за темою