У зразках місячного ґрунту з «Чан’е-5» знайшли сліди води

Учені дізналися, як молекули води можуть зберігатися на освітлених сонцем ділянках Місяця.

Китайські вчені виявили сліди води у зразках місячного ґрунту, зібраного апаратом «Чан’е-5» 2020 року. Відкриття може допомогти фахівцям зрозуміти, як вода зберігається на супутнику Землі.

Зонд «Чан’е-5» привіз на Землю майже два кілограми місячного ґрунту в грудні 2020-го. Через два роки з’ясувалося, що в зразках є сліди води. Однак зразки, про які розповіли зараз, узяті з «набагато вищих широт». Завдяки новим даним учені припустили, що на поверхні Місяця молекули води можуть існувати у формі гідратованих солей, пише Phys.org.

У дослідженому мінералі ULM-1 міститься близько шести молекул кристалізаційної води. Частка частинок H2O у зразку склала 41%.

«Чан’е-5» – одна з найскладніших місій в історії авіакосмічної галузі Китаю. Зонд, що складається з орбітального апарата, апарата, що спускається, модуля зльоту і модуля, що повертається, запустили 24 листопада 2020 року. 1 грудня апарат прилунився в Океані бур на видимій стороні Місяця. Це місце обрали тому, що його геологічний вік нижчий, ніж у районах збирання проб, обраних США і СРСР понад 40 років тому, і тут ніколи не брали проб.

«Чан’е-5» пробурив місячну поверхню і збирав матеріал у різних місцях, щоб забезпечити різноманітність зразків. Після того, як зразки були запечатані, модуль зльоту зонда піднявся з Місяця і зістикувався з орбітальним апаратом на місячній орбіті, після чого повернувся на Землю.

У червні 2024-го апарат «Чан’е-6» побував уже на зворотному боці Місяця, де вперше в історії космонавтики зібрав близько 2 кг місячного матеріалу за допомогою совка і дрилі.

Більше публікацій за темою