Він жив близько 70 млн років тому на території нинішньої пустелі Гобі.
Палеонтологи із Сеульського національного університету (Південна Корея) та Монгольської академії наук виявили невідомого раніше птахоподібного динозавра – троодонтида у формації Баруун Гойот. Це геологічне утворення в пустелі Гобі на півдні Монголії й досі там не могли знайти троодонтидів, яких повно в сусідніх формаціях.
Новий вид Harenadraco prima нарешті закриває цю прогалину, яка «викликала здивування», за словами експертів. Автори описали динозавра в Журналі палеонтології хребетних, який виявився не тільки невідомим раніше видом, а й новим родом цієї родини.
Harenadraco prima жив близько 71-72 мільйонів років тому в пізньокрейдяний період. Це був троодонтид клади тероподів – хижих динозаврів, які ходили на двох ногах.
Троодонтиди вважаються найбільш схожими на птахів тероподами. Вони були порівняно маленькими від 50 см до 2.5 метрів завдовжки, пернатими, з великими очними орбітами та довгими задніми кінцівками. Ще одна спільна ознака в цього різноманітного сімейства, як пояснюють автори, – асиметричні плесна (середній відділ стопи між передплюсною і пальцями) і збільшений сильно загнутий кіготь на другому пальці ноги. Раніше їх знаходили на території Північної Америки, Азії та Європи.
Палеонтологи досліджували знайдений неповний скелет із фрагментів задніх кінцівок, тазового пояса та кількох інших кісток. Згідно з аналізом скам’янілостей, цей Харенадрако за життя був близько метра в довжину, легкої статури, як і в інших його родичів. Однак, дослідники виявили, що його передплеснові кістки в стопі відрізнялися. Вони були надзвичайно гнучкими. Подібну будову раніше знаходили тільки у філовенатора (Philovenator) – маленького витонченого троодонтида, який швидко бігав.
«Це також передбачає високу швидкість, яка може бути адаптацією Harenadraco prima до навколишнього середовища, де його потенційні жертви, як-от ссавці, і хижаки, (які могли з’їсти його самого), як-от еудромеозаври, імовірно, були моторні», – пишуть палеонтолог Сеульського національного університету Сунгджін Лі та його колеги, автори дослідження.
Шари Баруун Гойот, де був знайдений Harenadraco prima, розташовуються під шарами іншого геологічного утворення Немегету, і над шарами формації Джадохта. У цих двох утвореннях раніше не раз знаходили троодонтидів. І для палеонтологів було дивно, що між ними в пізньокрейдяних відкладеннях немає жодного прикладу цієї родини.
Тепер нова знахідка підтверджує, що загадка Баруун Гьойот полягала просто у вибірці артефактів – простіше кажучи, вченим нарешті вдалося «копнути» в потрібному місці.