В основі препарату лежить гепарин – звичайний розріджувач крові.
Міжнародна група дослідників із Великої Британії, Австралії, Канади та Коста-Рики розробила дешеву та ефективну протиотруту від смертельної отрути кобри, використавши при цьому звичайний розріджувач крові. Про це повідомляє Popular Science з посиланням на Science Translational Medicine.
Попри те що кобри не є найотруйнішими зміями у світі, їхні укуси становлять серйозну небезпеку для людини. Травми від укусу кобри можуть ускладнитися некрозом тканин і навіть призвести до смерті. Особливо гостро ця проблема стоїть у тих регіонах, де обмежений доступ до медичної допомоги.
Однак учені розробили ефективну протиотруту від укусу кобри. Вони використали методологію, яка допомогла знайти протиотруту від кубомедузи у 2019 році. Спочатку вони використовували CRISPR, щоб знайти гени, на які впливає отрута кобри, що викликає некроз тканин. Вони виявили, що отруйні токсини зв’язуються з молекулами гепарану і гепарину в організмі людини. Після уколу ліків з гепарином речовина заповнює рану молекулами, які ловлять і знешкоджують отруту, запобігаючи загибелі тканин.
Вчений Грег Нілі із Сіднейського університету заявив, що нова протиотрута на основі гепарину може значно знизити тяжкість травм, спричинених отрутою кобри. Зазначається також, що гепарин занесено до списку основних лікарських засобів Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) і він є доступним і дешевим препаратом.
За даними ВООЗ, укусів змій щорічно зазнають 5,4 млн осіб у всьому світі, а кількість випадків ураження зміїною отрутою оцінюють у діапазоні від 1,8 млн до 2,7 млн. Щороку через зміїні укуси помирають 81-137 тис. осіб. Втричі більше постраждалих від укусу змії переносять ампутації та стають інвалідами.