Вчені з’ясували, що не так у мозку творчих людей

Бувало, що розв’язання складної проблеми раптово приходило, коли ви думали про щось зовсім інше? Творче мислення – незвичайна і цінна здатність.

Неврологічне джерело творчості – що відбувається в мозку, коли ми мислимо нестандартно, – невловне. Однак нещодавно вчені з Університету охорони здоров’я штату Юта використали точний метод візуалізації, щоб розкрити, як різні частини мозку працюють разом, щоб генерувати творчу думку. Вони допоможуть розробити методи, які стимулюють творчу думку або допомогти людям із психічними захворюваннями.

Вищі когнітивні процеси, на кшталт креативності, важко вивчати.

«На відміну від рухової функції або зору, вони не залежать від одного конкретного місця в мозку. Кори креативності не існує», – каже Бен Шофті, доктор медицини, доцент кафедри нейрохірургії, керівник дослідження.

Але є докази того, що креативність – це все ж таки окрема функція мозку. Локалізоване пошкодження мозку після інсульту, може призвести до змін у творчих здібностях – як позитивних, так і негативних. Тобто джерело творчості в мозку все ж можна знайти.

Шофті припустив, що з творчою думкою можуть значною мірою бути пов’язані ділянки мозку, які також активуються під час медитації, мрій тощо. Ця мережа мозкових клітин називається мережею режиму за замовчуванням (DMN). Вона відповідає за моделі мислення, які виникають за відсутності конкретних розумових завдань.

«На відміну від більшості функцій, які є в нас у мозку, вона не має чіткої спрямованості. Це мережа, яка здебільшого працює весь час і підтримує наш спонтанний потік свідомості», – каже Шофті.

DMN розподілена по багатьох областях мозку, що ускладнює відстеження її активності. Дослідникам довелося використовувати передовий метод візуалізації мозку, щоб зрозуміти, що відбувалося всередині в кожен момент часу під час творчості. При цьому в мозок імплантуються крихітні електроди для точного відстеження електричної активності різних областей мозку.

Технологія використовується при дослідженні епілепсії – пацієнти погодилися взяти участь і в експерименті з вивчення творчості. Це дало набагато докладнішу картину нейронної основи творчості, ніж вчені могли отримати до цього.

«Ми змогли побачити, що відбувається протягом перших кількох мілісекунд під час спроби проявити творчий підхід», – каже Шофті.

Дослідники побачили, що під час завдання на творче мислення, в якому учасників просили перерахувати нові способи використання повсякденного предмета (наприклад стільця або чашки), першою активувалася DMN. Потім її активність синхронізувалася з іншими ділянками мозку, включно з тими, що беруть участь в аналізі складних завдань і ухваленні рішень.

Шофті вважає, що це означає: творчі ідеї виникають у DMN до того, як їх оцінюють інші області. Ба більше, дослідники змогли показати, що частини мережі потрібні саме для творчого мислення.

Коли дослідники використовували електроди, щоб тимчасово приглушити активність деяких частин DMN, люди придумували менш креативні способи використання предметів. При цьому інші функції мозку залишалися абсолютно нормальними. Результат показує, що креативність не просто пов’язана з мережею, а й фундаментально залежить від неї.

Активність мережі змінюється за кількох розладів. Наприклад, при румінативній депресії DMN активніша, ніж зазвичай: це, можливо, пов’язано з підвищеним зосередженням на негативних думках, спрямованих всередину. Нове відкриття може призвести до кращого лікування людей з такими станами.

Більше публікацій за темою