Науковці побоюються, що книги та фільми майбутнього можуть стати однаковими через нейромережі

Вчені побоюються, що через ШІ ми розучимося бути творчими, як забуваємо усний рахунок через калькулятори.

Згідно з новим дослідженням, книги та фільми майбутнього можуть стати однаковими, якщо автори почнуть використовувати штучний інтелект для написання історій. Дослідження вийшло в Science Advances.

«Наша мета полягала в тому, щоб вивчити, якою мірою і яким чином генеративний ШІ може допомогти людям у творчості», – розповів агентству один з авторів дослідження Аніл Доші з Університетського коледжу Лондона.

Для експерименту набрали близько 300 добровольців-«письменників». Це люди, які не заробляли на життя письменництвом, їхні вроджені творчі здібності оцінювалися за допомогою стандартного психологічного тесту. Потім учені випадковим чином розділили їх на три групи, щоб випробовувані написали розповідь із восьми речень на одну з трьох тем: пригода у відкритому морі, пригода в джунглях або пригода на іншій планеті. Перша група не отримувала жодної допомоги від ШІ, друга – одну ідею для історії, а третя – до п’яти ідей історій.

Після завершення розповіді учасників попросили оцінити креативність їхніх власних робіт за такими параметрами, як новизна, задоволення та потенціал втілення ідеї в книжку. Те саме зробили ще 600 рецензентів.

Особиста вигода, але колективна шкода

Виявилося, що в середньому ШІ підвищує якість творчості окремого письменника на 10%, а захопливість історії – на 22%, особливо допомагаючи в таких елементах, як структура і повороти сюжету. Ці ефекти були найпомітнішими для авторів, які були оцінені як найменш креативні.

Однак у загальній статистиці виявилося, що історії, створені за допомогою ШІ, виглядають набагато більш схожими одна на одну, ніж ті, що були створені без будь-якої допомоги нейромереж: автори занадто сильно «прив’язували» себе до пропонованих ідей.

За словами Доші, дослідження також показало, що, подібно до того, як надто раннє знайомство дітей з кишеньковими калькуляторами може перешкодити їм опанувати базові арифметичні дії, існує небезпека того, що люди можуть надто сильно покладатися на інструменти ШІ, перш ніж розвинуть базові навички написання текстів.

Більше публікацій за темою