Астрономи з’ясували, що ударні хвилі сонячного вітру здатні пошкоджувати електромережі на Землі

За певної комбінації кута зіткнення і положення північного магнітного полюса сила подібних наведених електричних струмів може перевищувати 20 ампер.

Астрономи зі США з’ясували, що ударні хвилі, присутні в структурі сонячного вітру, можуть стикатися з магнітосферою Землі та в деяких випадках породжувати не тільки яскраві полярні сяйва, а й потужні електричні струми на поверхні Землі, здатні пошкодити електричні мережі. Результати спостережень учених були опубліковані в статті в журналі Frontiers in Astronomy and Space Sciences.

«Як правило, подібні збої в роботі електромереж зазвичай виникають під час найпотужніших геомагнітних бур, як це сталося, наприклад, у березні 1989 року в Канаді. Ми показали, що і слабкіші ударні хвилі, які водночас часто виникають, можуть нести серйозну загрозу для наземних провідних мереж», – заявив науковий співробітник Центру космічних польотів НАСА імені Годдарда Денні Олівейра, чиї слова наводить пресслужба журналу.

Дослідники дійшли такого висновку під час вивчення того, як різні прояви космічної погоди впливали на стан газопроводу на півдні Фінляндії, розташованого в околицях громади Мантясяля. Значна частина цього газопроводу розташована всередині зони, де виникають північні сяйва. Це дає змогу використовувати його як науковий інструмент, який дає змогу відстежувати електричні струми, що виникають на поверхні Землі під дією «космічної погоди».

Керуючись подібними міркуваннями, експерти вивчили те, як змінювалися електричні характеристики цього газопроводу з 1995 по 2023 рік. Ці виміри дослідники зіставили з різними проявами «космічної погоди», які були зафіксовані зондами Wind і ACE в найближчих околицях північного полюса Землі під час особливо яскравих спалахів північного сяйва.

Загалом дослідники вивчили три сотні подібних інцидентів, аналіз властивостей яких вказав на те, що в деяких випадках у газопроводі виникали незвично сильні електричні струми, які викликалися зіткненням ударних хвиль сонячного вітру з магнітосферою Землі. Сила цього струму визначалася тим, під яким кутом стикалася ударна хвиля з магнітною оболонкою планети, а також положенням північного магнітного полюса відносно Сонця і Мантясяля.

Як зазначають астрономи, за певної комбінації кута зіткнення і положення північного магнітного полюса сила подібних наведених електричних струмів може перевищувати 20 ампер, що може становити суттєву загрозу для електромереж і чутливого обладнання. Це необхідно враховувати під час будівництва інфраструктури як у Заполяр’ї, так і сусідніх із ним регіонах Землі, підсумували дослідники.

Більше публікацій за темою