Астрономи знайшли застиглу в часі чорну діру. Що з нею сталося

Вона розташована в зоряному скупченні Омега Центавра.

Міжнародна команда астрономів знайшла в кульовому зоряному скупченні Омега Центавра чорну діру середніх розмірів. Про її існування свідчить незвичайний рух семи зірок поблизу. На їхню швидкість впливає гравітаційне тяжіння чорної діри. Це помітили під час 20-річних спостережень за ділянкою через космічний телескоп «Хаббл».

Відкриття здивувало вчених. Довгий час точилися суперечки, чи існують взагалі чорні діри середнього розміру. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature. Серед авторів наукової статті – Максиміліан Хеберле з Інституту астрономії товариства Макса Планка в Німеччині. Коротко про висновки, зроблені вченими, пише Reuters.

Найімовірніше, Омега Центавра – залишок ядра невеликої галактики, яку 8-10 млрд років тому поглинув Чумацький Шлях. Знайдена чорна діра могла б збільшиться в розмірах, якби не злиття галактик. Саме воно призвело до того, що чорна діра не розрослася до розмірів надмасивної та немов застигла в часі.

У скупченні Омега Центавра міститься близько 10 млн зірок. Знайдена в ньому чорна діра щонайменше у 8200 разів масивніша за наше Сонце. Для порівняння: надмасивна чорна діра Стрілець A* у Чумацькому Шляху в 4 млн разів масивніша за Сонце. В інших галактиках є чорні діри, маса яких перевищує масу Сонця в мільярди разів.

Виявлена в Омега Центаврі чорна діра розташована за 17 700 світлових років від Землі, а Стрілець А* – за 26 700 світлових років.

Світловий рік – це відстань, яку світло проходить за рік. Вона становить 9,5 трлн км.

Імовірно, чорна діра середніх розмірів в Омега Центаврі з’явилася внаслідок зіткнення і злиття масивних зірок на ранній стадії формування зоряного скупчення. Такі зірки під час зіткнення можуть утворити ще більш масивні зірки, які перетворюються на чорні діри.

Більше публікацій за темою