Яка пустеля найбільша у світі: топ 5

Піщана. Суха. Спекотна. Такі слова зазвичай використовують для опису пустелі. Але нескінченні, з продувними вітрами дюни, які спадають на думку, становлять лише невеликий відсоток пустель на планеті. Пустеля насправді – це місце, де дуже мало опадів. Саме їх відсутність, а не пісок і спека визначають, які області є пустелями. Ці території є на всіх континентах, але природа і розмір їх сильно різняться.

Зібрали для читачів список п’яти найбільших пустель у світі. В нашому рейтингу вони перераховані за зростанням площі. Під номером 1 у списку – найменша площа, а під номером 5 – найбільша.

1) Аравійська

 • Площа пустелі 2,3 млн кв.км.
 • Пустеля охоплює більшу частину Аравійського півострова в Азії, займаючи дев’ять країн, включно з усім Катаром і Кувейтом, більшу частину Об’єднаних Арабських Еміратів на заході, а також найбільшу частину півострова – Саудівську Аравію. Вона також займає половину Йорданії та Іраку на півночі, Оману та Ємену на півдні та навіть крихітну частину Ірану.
 • Літня температура в пустелі може досягати +50°C протягом дня, але різко падати вночі.

Особливості

Це безплідний і піщаний ландшафт, але він багатий на природні ресурси, такі як нафта, природний газ і сірка. У регіоні мешкає невелика кількість видів тварин: аравійський верблюд, аравійський вовк, піщана газель, нубійський козел, смугаста гієна, каракал і руда лисиця. Також Аравійська пустеля являє собою ідеальне середовище для ящірок, змій і геконів.

2) Пустелі Австралії

 • Площа 2,7 млн кв.км.
 • Пустелями Австралії називають сукупність із десятка пустель, розташованих переважно в західній, центральній і південній частинах країни. Площа найбільшої з них – Великої пустелі Вікторія – становить майже 350 тис. кв. км. Разом вони покривають 18% материка і роблять Австралію найсухішим населеним континентом у світі.
 • У середньому вдень температура сягає понад +35 °C, але й спекотні періоди зі значеннями вище +40 °C можуть розтягуватися на тижні.

Особливості

Австралійські пустелі характеризуються відносною різноманітністю ґрунтів і бідністю фауни порівняно з прибережними районами материка. 70% материка отримує менш як 500 мм опадів на рік, що класифікує більшу частину Австралії як посушливі або напівпосушливі регіони. Пустелі населені, тут живуть білбі (вид сумчастих ссавців із сімейства кролячих), даннарти (різновид мишоподібних сумчастих), кенгуру, кажани, дінго, численні місцеві гризуни та рептилії.

3) Сахара

 • Площа 9,2 млн кв.км.
 • Найбільша спекотна пустеля на планеті розташована на півночі Африки й охоплює 11 країн, покриваючи майже третину континенту.
 • Влітку температура в Сахарі може сягати понад +50 °C, що робить її однією з найспекотніших пустель на Землі. Крім палючого сонця, пустеля відома і гірськими піщаними дюнами, висота яких сягає 183 м.

Особливості

Назва пустелі Сахара походить від арабського слова sahra, що й означає «пустеля». Попри суворі умови, тут мешкають такі тварини, як верблюд, ящірка, антилопа, тушканчик, шакал, гієна, цукровий гепард, лисиця фенек, газель-доркас, антилопа аддакс, червоношиїй страус, африканський дикий собака і скорпіон. У Сахарі є дві річки та 20 сезонних озер. Тут ростуть оливкові дерева. Люди теж живуть у цій пустелі: у Сахарі розташовано кілька великих міст, включно з Каїром у Єгипті, Триполі в Лівії та Тімбукту в Малі.

4) Арктична пустеля

 • Площа 13,9 млн кв.км.
 • Природною зоною арктичної пустелі заведено вважати території вище 75° північної широти, що примикають до Північного полюса Землі. У цьому випадку пустельні арктичні території займають під 3 млн кв. км. Але якщо включати до Арктичної пустелі відповідні регіони на Алясці, в Канаді, Гренландії (Данія), Росії та Ісландії, то ця територія стає другою за площею на планеті, займаючи майже 14 млн кв. км. Вона вважається пустелею через відсутність опадів, холодне повітря не може утримувати достатню кількість вологи.
 • В Арктиці середня зимова температура становить -34 °C.

Особливості

Арктична полярна пустеля є домівкою для різноманітних тварин, таких як песець, полярний вовк, білий ведмідь, карибу, біла сова і лось. Деякі з них мігрують між арктичною тундрою, яка містить більше рослинності, та арктичною пустелею. Частина видів є постійними мешканцями пустелі. Живуть тут і люди: інуїти (входять до групи корінних народів півночі «ескімоси») пристосувалися до екстремальних умов і зробили арктичні пустелі своїм домом.

5) Антарктична пустеля

 • Найбільша пустеля на Землі – Антарктида – займає 14,2 млн кв. км.
 • Антарктична пустеля розташована на Південному полюсі планети.
 • Це не тільки найбільша, а й найхолодніша пустеля на Землі. Температура може досягати позначки -89 °C.

Особливості

Жодна країна світу не володіє Антарктидою. Лід, що покриває цю область, у середньому має товщину 2,45 км. В Антарктиді майже немає рослинності, тому тварини, які там живуть, здебільшого м’ясоїдні – пінгвіни, альбатроси, кити та тюлені. Не всі частини пустельної зони Антарктиди вкриті льодом: сухі долини Мак-Мердо на континенті являють собою безсніжні та холодні пустелі з оголеним ґрунтом. В Антарктиді знаходяться найбільші у світі солоні озера.

Більше публікацій за темою